OŠ SIMONA GREGORČIČA KOBARID

Učenci OŠ Simona Gregorčiča Kobarid so pripravili ppt predstavitev. Na začetku predstavitve si lahko preberete krajši opis Breginja in njegovo geografsko in narečno umestitev. Sledi slovarček breginjskih narečnih besed. Prvi posnetek je dramska uprizoritev srečanje turistke in breginjskih staroselcev, ki turistki na njena vprašanja odgovarjajo v narečju. Povedo ji, kaj vse si lahko ogleda v Breginju ter ji zraven opišejo tudi nekaj značilnosti tradicionalnega življenja v Breginju.
V drugem posnetku je izsek tradicionalnega otroškega vsakdana. Poslušate lahko breginjsko otroško izštevanko ter pesem Spi dete, spi.
V zadnjem posnetku pa nastopata krivopeti. Krivopete so divje žene z nazaj zasukanimi stopali, na Slovenskem znane le v folklori severozahodnega slovenskega etničnega prostora, predvsem Benečije in Zgornjega Posočja.